ספרים חסרי מזל (י"א)

ספרים מצוינים תורגמו לעברית ואיש אינו מכיר אותם; אחדים נגאלו בדרך נס, ויש גם כאלה שעודם בבחינת "אוצרות אבודים". סדרת פוסטים בהמשכים; העשירייה השנייה. "התאהבתי בעכבר" כתב מבקר אחד; האחרים התעלמו.

"העלמה ביאנקה במזרח הקסום" / מרג'רי שארפ (מאנגלית: נימה קרסו, 1991, מרגנית)

העלמה ביאנקה במזרח הקסום / מרג'רי שארפ סיפור המעשה: ברנרד וביאנקה, עכברים המצליחים להציל אומללים לא מעטים, יוצאים להודו בזכות נחש פטפטן בשם עלי, שמספר להם על נער משרת שנידון להיקשר על נתיב הפילים כדי שירמסו אותו למוות! בין ספלי תה ונופים אקזוטיים נשזרת הרפתקה עוצרת נשימה שבה יש חלק גם לעלמה ביאנקה העדינה והנועזת וגם לברנרד הנועז (והמאוהב).  
מה הילך עלי קסם: חוץ מההומור העדין, יותר מכול שבתה אותי ההצלחה של המחברת להעניק לעכברים תכונות אנושיות – מדיבור ופריטה על נבל ועד תחושת חמלה ונחישות לסייע לחלש – וההמצאות המאפשרות לנו להאמין כי העכברים אכן יכולים לעשות גדולות ונצורות.

המחברת: מרג'רי שארפ (1991-1905) נולדה באנגליה, התחנכה במלטה וחזרה למולדתה. היא כתבה 26 ספרים למבוגרים, מהם אחד שתורגם לעברית, ו-14 ספרים לילדים ולנוער, שברובם מככבים ברנרד וביאנקה.
ההתחלה הייתה דווקא בסרט מאולפני וולט דיסני מ-1977 המציג את העלילה הראשונה – הצלתה של ילדה שנחטפה מבית יתומים (שם הספר באנגלית, המצילים, הפך בעברית לברנרד וביאנקה). העלילה המרתקת והדמויות המקסימות שבו את לבי, אף על פי שמדוזה, אישה תאבת בצע, הייתה סטראוטיפית מאוד. סרט ההמשך, לפי ברנרד וביאנקה באוסטרליה, הופץ בישראל ב-1990.
רק עשור לאחר הצפייה בסרט רכשתי לספרייתי כמה מספרי המחברת – בעמל רב ובכסף רב עוד יותר – ונימה קרסו נאותה לתרגם חמישה מהם. מבקר אחד כתב שיר הלל על ביאנקה, אבל קולו הנלהב נפל על אוזניים ערלות. כעבור שנה הוצעו הספרים למכירה בשקלים ספורים.

ספרים חסרי מזל (י"ב)

ספרים מצוינים תורגמו לעברית ואיש אינו מכיר אותם; אחדים נגאלו בדרך נס, ויש גם כאלה שעודם בבחינת "אוצרות אבודים". סדרת פוסטים בהמשכים. על פנג הלבן שמעתם? הספר הזה טוב ממנו.

"הרפתקאות סמוק בליו" / ג'ק לונדון (מאנגלית: אייל טלמון, 2006, כתר)

הרפתקאות סמוק בליו / ג'ק לונדון סיפור המעשה: קיט, צעיר מפונק מסן פרנסיסקו, מתפתה לצאת עם דודו למסע מפרך אל שדות הזהב של קלונדייק והנהר יוקון בשלהי המאה ה-19. במהרה הוא מכנה את עצמו סמוק (עשן); ההסבר בספר. סמוק הידידותי, ההגון והנועז מתגלגל מהרפתקה להרפתקה ומסכן את חייו בלי הרף. יש גם אהבה – חוץ מאהבה נואשת שרוחשת לו בת של ראש שבט מקומי אי-שם בצפון.
מה הילך עלי קסם: ההרפתקאות התובעניות, הדורשות מסמוק בליו את כל יכולתו וקצת יותר, טבולות בלגלוג עצמי חינני. דמותו של שורטי המפוכח מזכירה, איך לא, את סנשו פנסה של סרוונטס. וגם: הידיעה שהמחבר עצמו התנסה בהרפתקאות כאלה.< /p>

המחבר: ג'ק לונדון (1916-1876) נולד בסן פרנסיסקו, ארצות הברית, וגדל בתנאי עוני. מנעוריו פירנס את עצמו והיה מוכר עיתונים (לימים התחיל לכתוב בהם), ספן, דייג, מחפש זהב ונווד (לא אחת נעצר על שוטטות). רק ב-1898 נדפס סיפורו הראשון. ברבות מיצירותיו באות לידי ביטוי דעותיו החברתיות. כמה מספריו ראו אור רק אחרי ששלח יד בנפשו. (ראו גם רשימה "סמוק בליו ושורטי" באתר.)
אימצתי לספרייתי את "הבהלה לזהב", ספר כיס שראה אור בראשית ימי המדינה (מאנגלית: שושנה נדבה, תש"י, הדוב). היה ברור לי שזו גרסה מקוצרת, בגלל משפטים כמו "חודשיים לאחר שהלכו לצוד את אייל הקורא..." או "לפני שהתערב סמוק על שטחה של העיר המדומה טרה-לי", והסקרנות לדעת עוד אכלה בי בכל פה.
עברו שנים אחדות לפני שהתחלתי לחפש את המקור, ותחילה לא הצלחתי. ברוב הביוגרפיות  לא נזכר שום ספר של ג'ק לונדון ששם גיבורו בליו – קיט, כריסטופר או סמוק. מאחר שהתעקשתי, והייתי מוכן לשלם 100$ (!) – השגתי עותק משומש מספרייה ציבורית באריזונה; אבל כשמסרתי אותו לתרגום היה כבר הספר בפרויקט גוטנברג... מירה פרידמן איירה את הספר הנהדר, איור לכל פרק.

(המשך יבוא)

Scroll Up
© יחיעם פדן 2017 | יחיעם פדן | הרצליה 46485 | 052-3631424 | yehiam.padan@gmail.com